Rugbymania po roční odmlce opět přilákala evropskou elitu v ragby vozíčkářů

Po roční přestávce se v pražské Sportovní hale Jedenáctka sešlo devět týmů z osmi evropských zemí na mezinárodním turnaji Rugbymania 2021. Jedná se o jeden z největších klubových turnajů na celém světě.

Devět týmů odehraje svá utkání ve dvou ligách v multifunkční hale Jedenáctka na  adrese Mírového hnutí 3, 149 00 Praha 11 ve dnech 18. – 20. 11. 2021 vždy od 9.00. Finální utkání o zlato proběhne v soboru 20. 11. od 15.00 v lize 1 a od 13.30 v lize 2.

Průběžné informace z turnaje sledujte:

Živě na youtube: https://www.youtube.com/channel/UCBxcNDjqRio_dPjxBxo-0qQ

Facebook @rugbymania.cz: https://www.facebook.com/rugbymania.cz 

Facebook @ceskyparasport: https://www.facebook.com/ceskyparasport

Kolébkou ragby vozíčkářů je Kanada, kde tento sport v sedmdesátých letech minulého století založil ve Winnipegu Duncan Campbell se skupinou hráčů, kteří hledali alternativu k basketbalu vozíčkářů. Jedná se o týmový sport, kde v jednom týmu mohou hrát muži i ženy. Všichni hráči mají přidělené body 0,5, 1,0 atd. až do 3,5 bodů dle rozsahu postižení. Čím nižší bodové ohodnocení tím větší postižení. Ženy jsou pak zvýhodněny ještě odečtením 0,5 bodu. Na hřišti jsou vždy 4 hráči s celkovým počtem 8 bodů. V České republice byl první klub „SK Quadru Fit“ Hradec Králové založen v roce 1993.

Ragby vozíčkářů na paralympijských hrách poprvé představil v roce 2000 na paralympijských hrách v Sydney. V současné době je 30 zemí ve světovém žebříčku, přičemž dalších 10 zemí se snaží do žebříčku dostat.

Základní pravidla ragby vozíčkářů (nebo také Wheelchair rugby, či Quadrugby) je hra pro dva týmy, každý o čtyřech hráčích. Všichni hráči musí být na vozících a musí být klasifikováni podle platného klasifikačního systému. Maximální bodový součet, dle klasifikace, hráčů na hřišti nesmí překročit osm. Cílem každého týmu je, aby jeho hráč skóroval tak, že se dotkne nebo přejede brankovou čáru s míčem pod kontrolou. Míč může být házen, odbíjen, kutálen, driblován či nesen jakýmkoli směrem tak, aby to vyhovovalo pravidlům. Tým, který do ukončení hry zaznamenal více gólů je vyhlášen za vítěze. To znamená, že ragby vozíčkářů nezná nerozhodný výsledek. V případě, že by tedy zápas po odehraných čtyřech částech (každá část se hraje na osm minut čistého času) byl nerozhodný, prodlužuje se až do jeho rozhodnutí.